Jak umieścić grafikę na tkaninie? Istnieją dwa sposoby wykonania nadruku na tkaninie.: nadruk bezpośredni z drukarki na tkaninę oraz sublimacja, czyli przeniesienie grafiki z zadrukowanego papieru na tkaninę w bardzo wysokiej temperaturze (do 220 °C). Służy do tego kalander.
Druk bezpośredni jest zdecydowanie szybszy, co jest jego największa zaletą. Jednak jego jakość nie jest tak dobra jak w przypadku sublimacji. Większość drukarek do druku bezpośredniego potrzebuje również dodatkowo wygrzewarek do suszenia naniesionych na tkaninę farb, co wydłuża czas potrzebny do otrzymania gotowego produktu. Najnowocześniejsze z nich suszą jednak tkaninę już podczas wydruku. Minusem jest to, że drukowana tkanina musi być idealnie płaska, w przeciwnym razie mogłaby ulec uszkodzeniu głowica plotera. Niektóre materiały muszą też być poddane obróbce wstępnej. Z tych powodów ograniczony jest wybór rodzajów tkanin. Problem ten nie istnieje w przypadku użycia kalandra.
Sublimacja, czyli przeniesienie wydruku z papieru na tkaninę za pomocą kalandra jest procesem dłuższym, jednak pozwala na uzyskanie nadruków o bardzo wysokiej jakości. Detale przeniesione przez papier transferowy są dokładniej odwzorowane niż detale bezpośrednio nadrukowane na tkaninie. Większy jest wybór tuszy, które mogą być użyte, a dodatkowo używa się ich mniej.
Na korzyść sublimacji z wykorzystaniem kalandra przemawia również elastyczność procesu, w którym można wybrać 3 tryby pracy: tryb „ z rolki na rolkę „ – idealny do ciągłej produkcji, tryb do pracy na pojedynczych wykrojach- świetnie sprawdzający się przy produkcji odzieży sportowej itp. Trzeci tryb pracy służy do reaktywacji i odświeżenie tkanin nadrukowanych wcześniej.
Główna zaletą sublimacji jest to, ze uzyskane na tkaninach grafiki są bardzo odporne na działanie czynników zewnętrznych. Można je też wielokrotnie prać, nie tracąc na jakości wydruku.
Kalandry firmy Flexa np. Sublimax to idealne narzędzia do tworzenia tkanin o niesamowitych, intensywnych kolorach! Dzięki technologii gorącego oleju cała szerokość wałka jest równomiernie ogrzewana, zapewniając idealnie odtworzone kolory, bez cieni i niedoskonałości.
Szczegółowy opis i specyfikację urządzenia znajdziesz pod tym linkiem:
Jak wykonać trójwymiarowe etykiety samoprzylepne? Odpowiedź brzmi: wykonać je jak najlepiej! Aby sprostać temu zadaniu, należy zaufać możliwościom urządzeń dozujących i zrezygnować z prowizorycznej aplikacji strzykawkami.
Urządzenia do wykonywania etykiet 3D służą do pokrywania żywicą zaprojektowanych uprzednio etykiet od B do Z. Czemu nie ma A? Ponieważ ta część to przygotowanie etykiet oraz ułożenie ich idealnie płasko na blacie, a tego urządzenie nie zrobi. Dalej pozostaje prosta obsługa za pomocą przycisku uruchamiającego i wyłączającego cały system. No, dobrze, na jednym uruchomieniu się nie kończy. Potrzebny jest jeszcze system kontrolujący dawki i zapewniający ich powtarzalność.
FLEXADOME jest urządzeniem na tyle złożonym i inteligentnym, że trafniej nazywać je właśnie systemem domingowym, który szybko i łatwo wykona powtarzalne etykiety 3D o różnych kształtach. Na dodatek, nie ograniczamy się tylko do nośników samoprzylepnych. System poradzi sobie również z klasycznymi materiałami drukowanymi.
Wykonanie etykiet polega na nałożeniu przy pomocy dozownika warstwy jednoskładnikowej żywicy UV na arkusz z nadrukowanymi naklejkami . Efekt 3D uzyskujemy dzięki temu, że żywica jest w dalszym etapie utwardzana w wygrzewarce UV.
Uzyskamy również idealną elastyczność materiałów, tak bardzo wskazaną w przypadku samoprzylepnych etykiet. Nie musimy martwić się o to, że te, naniesione na nierówne powierzchnie, w jakikolwiek sposób uszkodzą się.
System wyposażony jest w dozownik o objętości 1 kilograma oraz timer odmierzający czas utwardzania. Dzięki temu zyskujemy możliwość długiej, nieprzerwanej pracy urządzenia.
Jak więc wykonać etykiety samoprzylepne w 3D? Wykorzystując do tego FLEXADOME !
Szczegółowy opis i specyfikację urządzenia znajdziesz pod tym linkiem:
Idealny automat do szycia w branży reklamowej to taki, który zwiększa wydajność, poprawia jakość produkcji oraz jest łatwy w obsłudze dla operatora. Urządzenie to powinno umożliwiać wykonanie wszystkich aplikacji szycia stosowanych w reklamie.
Automaty szyjące firmy Matic rekomendowane i oferowane przez SoftPlast godzą wszystkie najważniejsze aspekty produkcyjne czyli: wydajność, szybkość oraz zachowanie najwyższych norm jakości gotowego produktu.
Klienci chwalą maszyny Cronos za niezwykłą uniwersalność. Pozwalają na dobranie odpowiednich rozwiązań do wszystkich aplikacji szycia wykorzystywanych w branży reklamowej. Przy pomocy specjalnych prowadnic oraz systemów możemy uzyskać najlepsze rezultaty w takich aplikacjach jak: szycie kedra płaskiego i namiotowego, szycie tuneli, rzepów, taśm wzmocnieniowych oraz szereg innych wykończeń stosowanych na przykład przy produkcji flag.
Największą zaletą automatów Cronos jest fakt że nie potrzebujemy osoby z doświadczeniem w szyciu. Możemy postawić przy urządzenie każdą osobę i po solidnym przeszkoleniu przez techników SoftPlast, będzie wykonywać kilkukrotnie większe normy niż na zwyklej maszynie, zawsze z tym samym rezultatem.
Bardzo ważną sprawą jest powtarzalność w procesie szycia oraz estetyka produktu. Dzięki głowicy najwyższej jakości oraz systemów zainstalowanych w maszynie Cronos, możemy do minimum wyeliminować udział czynnika ludzkiego w całym procesie szycia. Operator nawet przy trudnych aplikacjach skupia się tylko na kontroli szycia i obracaniu tkaniny.
Każdą maszynę staramy się dostosować do potrzeb klienta. Właśnie na tą okoliczność producent wprowadził model Basic, który może być dedykowany do tylko jednej danej aplikacji a w dalszym użytkowaniu rozbudowany o inne systemu nawet do najbardziej wyposażonego modelu – Ultimate. Urządzenia Cronos posiadają także rozbudowane autorskie oprogramowanie z szeregiem ustawień dla danych aplikacji czy wymagań klienta. Możemy regulować prędkości szycia, ilości ściegów, tryby pracy, odczyty fotokomórki itd.
Szczegółowy opis i specyfikację urządzeń znajdziesz linkami: