Ten specyficzny proces został opracowany dla poliestrowych włókien tekstylnych. Oferuje on wybór pomiędzy transferem grafiki z zadrukowanego papieru na tekstylia lub drukiem bezpośrednim z późniejszym utrwaleniem termicznym. Można zastosować sublimację w produkcji z rolki na rolkę lub dla pojedynczych elementów.
Możliwe jest drukowanie bezpośrednio na tkaninie. Tekstylia muszą być wstępnie powleczone, a po wydrukowaniu wymagana jest obróbka cieplna w celu utrwalenia barwników na włóknach PES. Zarówno transfer jak i druk bezpośredni mają swoje zalety i wady; łączy je to, że obróbka cieplna ma kluczowe znaczenie dla jakości, a kalander jest najlepszym rozwiązaniem technicznym.
Sublimacja i utrwalanie pojedynczych sztuk są wykorzystywane do produkcji odzieży sportowej, ale idealnie nadają się do każdego materiału PES (powlekanego). Wycieraczki, ściereczki do czyszczenia okularów, legginsy to tylko kilka przykładów tego, co jest produkowane na naszym sprzęcie.
Na oddzielnej drukarce papier transferowy (pokazany na poniższym zdjęciu w kolorze fioletowym) został zadrukowany lustrzanym odbiciem grafiki. Po załadowaniu papieru transferowego na kalander, operator umieszcza przygotowane podłoże do transferu (pokazane na zielona) na zadrukowanym papierze. Pas (lub koc, pokazany na niebiesko) prowadzi papier transferowy i podłoże przez kalander. Bęben na środku kalandra jest ustawiony na właściwą temperaturę, a pas zapewnia odpowiedni nacisk. Atrament zostanie teraz przeniesiony z papieru na podłoże. Papier ochronny chroni pas od plam atramentu i pozwala utrzymać go w czystości.
Standardowy układ kalandra do sublimacji dla pojedynczych sztuk tekstyliów
Transfer z roli na rolę jest odpowiedni dla odzieży, tekstyliów domowych lub materiałów typu soft signage, ponieważ kalandry są dostępne w kilku szerokościach.
Zarówno papier transferowy, jak i podłoże (pokazane w kolorze zielonym) będą prowadzone przez kalander, gdzie następuje transfer atramentu. Tkanina i papier zostaną zwinięte oddzielnie po przetworzeniu. Większy bęben umożliwi większą prędkość przetwarzania.
Również tekstylia z nadrukiem bezpośrednim mogą być najlepiej utrwalane na tego typu urządzeniach. Warunki przetwarzania są bardzo podobne, więc oba procesy mogą być wykonywane na tej samej maszynie.
Seria GTC oferuje szeroką gamę szerokości i rozmiarów bębnów. Aby zwiększyć wydajność, maszynę można rozbudować o wyposażenie ułatwiające szybką wymianę rolki lub jumbo rolki. Dzięki naszemu doświadczeniu i umiejętnościom inżynieryjnym mamy kilka rozwiązań spełniających określone wymagania.
Standardowy układ kalandra do sublimacji z rolki na rolkę
Urządzenia w naszej ofercie przygotowane zostały w najwyższej dbałości o komfort obsługi, wysoką wydajność pracy i ekonomiczną eksploatację. Operator steruje pracą kalandra za pomocą intuicyjnego panelu dotykowego. Znajdują się tu wszystkie najważniejsze funkcje takie jak: temperatura bębna olejowego i prędkość pasa filcowego. Kalandry umożliwiają przenoszenie druku na tkaniny różnego rodzaju oraz pracę w trzech trybach: z rolki na rolkę, na pojedyncze arkusze oraz utrwalanie grafik wydrukowanych bezpośrednio. Dzięki temu, możliwości wykorzystania kalandra w produkcji są wręcz ogromne: zasłony, poduszki, odzież, akcesoria promocyjne, dekoracje wnętrz, elementy dekoracyjne sklepów i stoisk wystawowych.
Zapewniamy naszym klientom profesjonalną i kompleksową obsługę, która obejmuje doradztwo, transport maszyny, jej instalację i przeszkolenie pracowników w miejscu docelowym. Jesteśmy również do dyspozycji w przypadku usterek i awarii w czasie eksploatacji.