25 lutego 2021 - 18:20, by , in Poradniki, Comments off

Jaka maszyna do nadruku w wysokiej jakości na tkaninie - Maszyna do sublimacji

Nadruk na tkaninie daje ogromny potencjał w produkcji reklam. Akcesoria promocyjne i dekoracyjne, odzież, zasłony, elementy stoisk wystawowych, dekoracje witryn sklepowych – możliwości w wykorzystaniu grafiki reklamowej na tkaninie można wyliczać długo. Czerpanie z tego potencjału w pełni wymaga zastosowania odpowiedniej technologii i maszyn, w przeciwnym wypadku szybko można doznać zawodu. Idealne urządzenie powinno dawać jak najwięcej możliwości przy jak najmniejszej liczbie ograniczeń. Jednocześnie, musi umożliwiać nadruk grafiki na tkaninie w doskonałej jakości i odpornej na wielokrotne pranie. Jedynym urządzeniem, które łączy w sobie te wszystkie zalety, jest kalander do druku sublimacyjnego na tkaninie.

Maszyna do sublimacji
Maszyna do sublimacji

Druk sublimacyjny na tkaninie

Kalandry służą do przenoszenia grafiki z papieru transferowego na tkaninę metodą sublimacji – czyli przy udziale wysokiej temperatury. Atrament zaaplikowany w ten sposób trwale wnika w głąb każdego włókna, nie sklejając go, a uzyskane kolory są żywe, nasycone i trwałe. Metoda ta pozwala na nadruk grafiki wielokolorowej, z przejściami tonalnymi i wieloma detalami. Co więcej, nadrukowana na tkaninie grafika jest wiernym odwzorowaniem pliku źródłowego, stosowana może być również na nośnikach przeznaczonych do ekspozycji wewnątrz lub na zewnątrz obiektów – posiada więc wszystkie cechy, najbardziej pożądane w produkcji reklamy. Obecnie druk sublimacyjny uznawany jest za najbardziej precyzyjny i oszczędny sposób nanoszenia grafiki na tkaninę.

Maszyna do sublimacjiNa jakich tkaninach wykonam nadruk grafiki kalandrem?

W przeciwieństwie do innych metod, zastosowanie kalandra pozwala na wykonanie druku na wielu rodzajach tkanin, dzianin syntetycznych i włóknin. Tkaniny nie wymagają wstępnej obróbki i żadnych zabiegów przygotowawczych, gdyż atrament aplikowany metodą sublimacji nie rozlewa się i nie rozmazuje na ich powierzchni. Nie ogranicza nas tu również format, gdyż kalandry pracują zarówno w systemie z rolki na rolkę, jak i na pojedyncze arkusze. Po wybraniu właściwych funkcji w ustawieniach kalandra, wykonać można również utrwalenie grafiki na tkaninie, nadrukowanej bezpośrednio.

Obsługa kalandra do druku sublimacyjnego

Nowoczesne urządzenia, takie jak Sublimax firmy Flexa lub XPRO DS170, wyposażone są w szereg funkcji ułatwiających pracę. Sterowanie kalandrem odbywa się za pomocą panelu dotykowego – tutaj ustawić można temperaturę oraz prędkość, a najczęściej stosowane ustawienia zapisać w pamięci urządzenia. Duża szerokość robocza oraz równomierna temperatura na całej powierzchni bębna olejowego pozwalają na przygotowanie niemal dowolnego nośnika reklamy w najwyższej jakości. Zbędna jest tu również wygrzewarka do wysuszenia zadrukowanej tkaniny, gdyż kalander dostarcza produkt gotowy do użytku. To wszystko czyni kalandry najlepszymi i najbardziej wszechstronnymi maszynami do druku grafiki reklamowej na tkaninach.

SoftPlast
About author:

Comments are closed here.