Zastosowanie Kalandrów w produkcji reklamy
31 marca 2021 - 2:41, by , in Poradniki, Comments off

Kalander sublimacyjny jest urządzeniem, które służy do wykonywania wydruków na tkaninie z użyciem papieru transferowego. W produkcji reklamy odgrywa szczególną rolę, z uwagi na szerokie zastosowanie, wyjątkowo wysoką jakość grafiki i jej niezwykłą trwałość. W wielu obszarach kalander jest wyborem najlepszym i trudno byłoby znaleźć dla niego mocnego rywala.

Jak działa kalander sublimacyjny?

Maszyna wyposażona jest w bęben olejowy, który podgrzewa obszar roboczy wraz z tkaniną i papierem transferowym, zadrukowanym grafiką. W wyniku wysokiej temperatury włókna tkaniny otwierają się, a barwniki przybierają formę gazową, wnikając w materiał. Nie mówimy więc w tym przypadku o powierzchownym nadruku na tkaninie, lecz o trwałym i dogłębnym zabarwieniu włókien. Kalander można wykorzystać do druku na pojedynczych formatkach, w systemie z rolki na rolkę lub też do utrwalania grafiki wykonanej drukiem bezpośrednim.

Na jakich materiałach można wykonywać nadruki kalandrem?

Wybór jest tu naprawdę szeroki, bo obejmuje tkaniny, dzianiny, materiały syntetyczne i włókniny. Pomysły na wykorzystanie kalandra można więc mnożyć: zasłony, poduszki, akcesoria promocyjne, flagi, stoiska wystawowe, dekoracje sklepowe, odzież i wiele innych.

Jakość wydruków wykonanych z pomocą kalandrów

Technologia pracy kalandrów bezpośrednio wpływa na uzyskane efekty. Nadruki na tkaninach charakteryzują się wyjątkową trwałością i odpornością na nawet najbardziej niekorzystne czynniki: częste pranie i promieniowanie UV. Reklama przygotowana z pomocą kalandra sublimacyjnego bez obaw może być eksponowana zarówno wewnątrz obiektów jak na zewnątrz – nie ma żadnego ryzyka, że kolory zaczną tracić swój blask z powodu promieni słonecznych.

Jak natomiast wypada grafika pod względem nasycenia barw? Tutaj również kalandry zasługują na wyrazy uznania. Przejścia tonalne, detale, różnokolorowe projekty – kalander wiernie odzwierciedla wszystkie szczegóły i niuanse, dając żywe, błyszczące kolory.

Na co zwrócić uwagę wybierając kalander do druku sublimacyjnego?

Jeśli za kryterium wyboru ma posłużyć jakość produktu końcowego i komfort obsługi, warto jest przyjrzeć się parametrom bębna olejowego. Najlepiej, jeśli podgrzewany będzie za pomocą kilku grzałek, które zadbają o ciągłe i równomierne utrzymanie temperatury na całej szerokości. Taki bęben będzie pracował równie wydajnie również wtedy, gdy jeden z elementów grzejnych ulegnie awarii. Nie mniej ważne jest wyposażenie, ułatwiające codzienną pracę operatora – zautomatyzowane pasy prowadzące, wałki naprężające i system sterowania maszyną. Nowoczesne kalandry posiadają wbudowany panel dotykowy i możliwość zapisywania najczęściej stosowanych ustawień.

SoftPlast
About author:

Comments are closed here.